Kategorie

archiwum (2) fizyka (68) fotografie (49) głupie (7) historia (67) inne (75) karate (99) kata (37) książki (21) multimedia (118) nie wiem już co (18) obozy (18) recenzje (10) rycerka (21) samoobrona (7) seminaria (18) sponsorzy (2) sport (28) technika (85) trening (226) turnieje (17) virtualny sensei (3) ważne (142) wiedza (151) zapisy (10)

wtorek, 1 lutego 2011

Urazy

Siniaki to skutek pęknięcia naczyń krwionośnych, poprzez które krew przedostaje się do otaczającej tkanki podskórnej. Skóra nad siniakiem nie ulega uszkodzeniu, ale zmienia barwę. Początkowo jest czerwona, potem ciemnoniebieska (sina), następnie żółtawa lub bladozielona. Aż do chwili, gdy uszkodzone komórki krwi nie zostaną wchłonięte do krwiobiegu [...].

Siła upadku lub uderzenia powoduje, że dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych. Są to cienkościenne naczynia krwionośne, które oplatają tkanki i docierają do prawie każdej komórki ciała. Miejsce stłuczenia na początku bardzo boli, naskórek nie jest jednak rozcięty i nie ma krwawiącej rany. Kolorowe zabarwienie skóry nie pojawia się od razu - dochodzi do niego w momencie resorpcji. Jest to wchłanianie hemoglobiny z uszkodzonych naczyń włosowatych, przez ten proces stłuczone miejsce zmienia kolor - od ciemnogranatowego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego [...].

Więcej tutaj: kliknij, lub tutaj: kliknij
.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza