Kategorie

archiwum (2) fizyka (68) fotografie (49) głupie (7) historia (67) inne (75) karate (99) kata (37) książki (21) multimedia (118) nie wiem już co (18) obozy (18) recenzje (10) rycerka (21) samoobrona (7) seminaria (18) sponsorzy (2) sport (28) technika (85) trening (226) turnieje (17) virtualny sensei (3) ważne (142) wiedza (151) zapisy (10)

niedziela, 21 grudnia 2014

Tobi yoko geri

Czy widział ktoś, kiedyś, kogoś (nawet na filmie szkoleniowym) kto używa tej techniki? 8/10 przypadków jest z pokazów, a 9 i tak jest z rozbiegu. Nie pytam ile razy udało się zastosować np. na turnieju, technikę z rozbiegu, ale raczej o to jak zrobić to z miejsca w starciu? Jest to też właściwie pytanie o ot, czy da się zadać cios w sytuacji gdy ciało nie ma podparcia o podłoże?

W przypadku gdy kopnięcie boczne chcę zadać w wyskoku, a sam wyskok musi być zrobiony z miejsca, skok do góry jest jedynym rozwiązaniem. Rozważam sytuację, gdy nie będzie możliwości przemieszczania się w kierunku przeciwnika. Na odpowiedniej wysokości, ale takiej gdy biodra są wyżej niż kopiąca pięta (aby zapobiec obrotowi całego ciała wokół własnej osi) następuje wyrzut nogi w kierunku celu. Zasada zachowania pędu podpowiada, że z chwilą, kiedy wyrzucam nogę do celu, uzyskuje ona pęd o wartości p. Ponieważ całe ciało miało w ruchu poziomym pęd równy zero, konsekwencją tego wyrzutu nogi jest uzyskanie przez resztę pędu w odwrotnym kierunku, o tej samej wartości co pęd nogi. Próba zadania kopnięcia kończy się więc "odbiciem" całego ciała od celu, a więc znacznym zredukowaniem masy biorącej udział w kopnięciu, a tym samym zredukowaniem energii. Podobny efekt osiąga pływak w wodzie lub kosmonauta w stanie nieważkości.

Rozwiązaniem jest wsteczny ruch nogi wspierającej kopnięcie (na zdjęciu: lewa). Jeżeli zostanie on wykonany w tym samym momencie co ruch nogi atakującej (prawa) i z odpowiednią prędkością, wówczas noga wspierająca ma szansę uzyskać pęd o wartości p'. Jeśli tylko p' będzie równe p, wówczas ewentualny ruch wsteczny całego ciała zostanie zatrzymany i pożądana część energii nogi atakującej zostanie przekazana do celu. Pod warunkiem, że trafię...

 
Udało się temu panu?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza