Kategorie

archiwum (2) fizyka (68) fotografie (49) głupie (7) historia (67) inne (75) karate (99) kata (37) książki (21) multimedia (118) nie wiem już co (18) obozy (18) recenzje (10) rycerka (21) samoobrona (7) seminaria (18) sponsorzy (2) sport (28) technika (85) trening (226) turnieje (17) virtualny sensei (3) ważne (142) wiedza (151) zapisy (10)

sobota, 3 maja 2014

Mistrz Inoue kontynuuje

Złotych myśli od 11 do 14 nie chciało mi się analizować, żeby nie złościć Marka, ale też aby nie przetłumaczyć czegoś na opak. Zatem kolejna część cytowanego artykułu to punkty od 15 do 20:

15. Użyj narzędzi kiedy masz wątpliwości co do techniki. Kiedy się zastanawiasz który sposób wykonywania techniki jest najmocniejszy użyj bokserskiego worka albo makiwary. Wypróbuj poszczególne warianty i dowiesz się, który z nich jest najmocniejszy.
To jest myśl najzłotsza. Ale trochę wiedzy teoretycznej przyda się również bo można sobie samemu zrobić krzywdę

16. Dlaczego w wielu kata wykonuje się blok z krokiem do przodu. Przecież to nie jest bystro działać "siła na siłę". Sekret leży w tym, że to ruch, który wygląda jak przygotowanie do bloku jest właściwym blokiem. A to co wygląda na blok może być atakiem, wejściem do rzutu lub dźwignią nastaw.
W ten sposób zapomina się o najprostszym rozwiązaniu, czyli skróceniu dystansu.

17. Głęboko zamiast szeroko. Zanurz się w szczegółach by zrozumieć reguły. Poprawa w jednej małej rzeczy skutkuje poprawą wielu dużych.
Ale do tej pory fizyka kwantów ma kłopot, żeby zgodzić się z Ogólną Teorią Względności. Czasem zaglądanie w szczegóły przesłania obraz całości. Ale czasem jest też odwrotnie.

18. W zenkutsu dachi ciężar powinien być na nodze tylnej. a nie na przedniej. Tylna noga powinna być jak bambus. Silna, ale elastyczn i nie sztywna jak kijek. Rozluźnij przednią nogę, ona służy tylko jako podparcie. To noga z tyłu kontroluje ruchy i generuje moc.
Nareszcie!

19. Aby wykonywać obszerne techniki ręczne, zapomnij o ramionach. Skup się zamiast tego na centrum. Użyj centrum jako podstawy bicza. Zignoruj ramiona. Jeśli będziesz się skupiał na centrum to ramiona polecą za jego ruchem automatycznie.
Mam wrażenie, że nikt z mistrzów nie zadał sobie trudu i nie poczytał żadnego artykułu na temat tego jak działa i jak używać bicza. Co innego wiedzieć, że koniec bicza potrafi w sprawnych rękach przekroczyć prędkość dźwięku, a co innego zastosować te zasady do ludzkiego ciała i zadawania ciosu.

20. Rozluźnij mięśnie piersiowe. Kiedy napinasz mięśnie piersiowe podczas uderzania twój obojczyk się blokuje. To usztywnia połączenie barków i ramion i uniemożliwia wykonanie zrekaksowanej  techniki. Pomiń dzień mięśni piersiowych na siłowni, wyluzuj...
I zobacz zdjęcie stylisty shotokanu, na którego wszyscy się teraz powołują i mówią jak wspaniale walczy. Ewentualnie porównaj ze zdjęciem mistrza Nishiyamy sprzed kilkudziesięciu lat. Albo spójrz na punkt 15.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza