Kategorie

archiwum (2) fizyka (68) fotografie (49) głupie (7) historia (67) inne (75) karate (99) kata (37) książki (21) multimedia (118) nie wiem już co (18) obozy (18) recenzje (10) rycerka (21) samoobrona (7) seminaria (18) sponsorzy (2) sport (28) technika (85) trening (226) turnieje (17) virtualny sensei (3) ważne (142) wiedza (151) zapisy (10)

niedziela, 5 września 2010

Karate & fizyka

Mówi się, że technika mae geri keage jest prostą analogią do trzasku z bicza. Szybki ruch nagdarstka w operowaniu biczem powoduje, że koniec bata osiąga, a nawet przekracza prędkość dźwięku. Niektórzy instruktorzy tłumaczą zatem ruch nogi w keage jako analogię umożliwiającą osiągnięcie dużej prędkości nogi i zarazem dużej energii samego kopnięcia. Czy tak jest w istocie i czy ta sprawa ma zasadnicze znaczenie w tej technice karate? Możecie spróbować odpowiedzieć na to pytanie czytając poniższe artykuły. Jeden po polsku, drugi po angielsku. Namawiam do uczenia się angielskiego, a Agatę lub Michała do przetłumaczenia na polski. Reszta niech wreszcie zagłosuje na koszulki!

Kliknij tutaj po artykuł pierwszy, a tutaj po drugi.


3 komentarze:

 1. Jak już jesteśmy przy temacie mae geri, to pozwolę sobie wtrącić nie swoje trzy grosze. Załączam skan listu ze 103 numeru SKM-u, w którym autor odnosi sie do wczesniejszego artykulu nt. tej właśnie techniki. Artykuł ten także załączę mam nadzieje w tym tygodniu. Sorki, że tak to robie od d...rugiej strony, ale gdzieś po prostu pożyczyłem ten SKM. Pozdrawiam. Marcin

  P.s. Skan podeślę Krzychowi, jako że nie wiem jak w komentarzu załączyć plik :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. http://klubkeiko.blogspot.com/2010/09/o-maegeri-keage-raz-jeszcze.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń